19 Mart 2008 Çarşamba

hafıza oyunu

HAFIZA OYUNU:Klasik hafıza gibi oynanır. Her karttan iki tane vardır. Kartlar arka yüzleri üste gelecek şekilde yerleştirilir. Her oyuncu bir defada iki kart seçer. Önce bir kart seçilir ve ön yüzü çevrilir. İkincisinde ise önceki kartın aynısı bulunmaya çalışılır. Aynı kart bulunduysa aynı oyuncu devam eder; bulunamadıysa bir sonraki oyuncu devam eder. Eşleri bulunan kartların düz yüzleri üste gelecek şekilde bırakılır. Eşi bulunamayan kartlar tekrar geri çevrilir. (Kartlara harfler yazılabilir, resimler çizilebilir; bir karta soru, eşi olacak karta ise cevabı konabilir.)
Eğer siz de bu oyundan hazırlamak isterseniz;
Harflerden oluşturulmuş bu resimleri kullanarak siz de aynı oyundan hazırlayabilirsiniz. İnce fon kartonunu A4 boyutunda kestikten sonra veya biraz kalınca bir dosya kağıdını yazıcıya takın. Arka yüzlerine de yıldız vb. değişik resimler hazırlayabilirsiniz. Kartlar daha tok durur. Daha sağlam olması için mukavvaya da yapıştırabilirsiniz.
Aynı oyunu geliştirmek mümkün. Meselâ kartları harf yerine resimlerden (abdest alınışı, namaz kılınışı vb.) oluşturabilirsiniz veya ikili kartın birine bir soru, diğerine de o sorunun cevabı yazılıp eşleştirilmeleri sağlanabilir. Bu belgenin word formatındaki şeklini burada bulabilirsiniz.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

selamün aleyküm
emeginiz icin tesekkür ederim
ama maalesef indiremiyorum :)