21 Nisan 2008 Pazartesi

Kur'an-ı Kerim okumaya başlama merasimi...

Geçen cumartesi çocuklardan iki tanesi Kur'an-ı Kerim'e geçtiler. Büyüdüklerinde bile bu günü unutmamalarını, hafızalarında güzel bir anı olarak kalmasını sağlamak ve önemli bir şey yaptıklarını hissetmeleri için, diğer çocuklara da teşvik olması adına bir şeyler yapmak gerekiyordu. Onları topluluk önünde taltif ederek şevklerini artırmak için arkadaşlarını ve bütün velileri davet ettim. Önce Kur'an'ın neden öğrenmemiz gerektiğine dair kısa birkaç cümle, sonra da hediyeler... İşte benim imkanlar dahilinde hazırlayabildiklerim:

* İlk hediye annelere. Bu öğrencilerin başarılı olmalarında annelerinin katkısı çok büyüktü. kar kış demeden çocuklarını derse getirmeleri, evde ilgilenmeleri öğrenmelerini çabuklaştırdı. Onlar kurdela nakışlı birer havluyu hak ettiler :) Onları da diğer veliler önünde taltif etmeye ve ailesi tarafından ilgilenilmenin çocukların başarısına yaptığı katkıyı ifade etmeye çalıştım.

* Okullardaki teşekkür - takdir belgeleri gibi teşvik edici olsun diye tebrik belgesi hazırladım. İlk fotoğraf açık hali, ikincisi ise öğrenciye verilmek üzere rulo yapılmış hali. Kırmızı bir kurdelayla bağlayıp bir de kenarına gül ekleyince ne kadar şık oldu, değil mi? Bu belgenin word şeklini burada bulabilirsiniz.

* Çocuklar için kendilerine ait, özel eşyaların olması önemlidir. Kendilerine ait bardakları, tabakları olsun isterler. Namaz kılmaya teşvik olması açısından kendilerine ait seccadelerinin olması da önemli sanırım. Öğrenciler erkek olduğu için ben mavili tonlarda hazırladım. Çiçek şeklindeki mavi ve turuncu boncuklarla da süsledim. Değişik tasarımlar da yapılabilir.
* Şekere gelince... Bir arkadaşımdan duyduğum bir oyun. Çocuğu seccadeye oturtup başından aşağı şekerleri boca ettim. Seccadede kalan şekerler onların, dışarda kalanlar diğer çocukların oldu. Seccadede kalanları da yakın çevrelerine Kur'an'a geçme vesilesiyle dağıtmalarını öğütledim.
* Anneleri de çocuklara birer hediye aldılar. Kendi ailelerinden hediye almaları onlar için önemli diye düşünüyorum. Çocuklar da teşekkür ederek annelerinin ellerini öptüler.
* Çocuk denince akla gelen ilk yiyecek pasta olsa gerek... İşte içi muzlu, dışı kivili bir pasta. Yolda giderken bozulmaması için dışını jelatinle sarmak zorunda kaldığımdan biraz şekli bozuldu. Son olarak da pastayı ikram ettik.
Arkadaşların tavsiyesi üzerine bir de her birine kral tacı yapacaktım ama yetiştiremedim. Hazırlanma süreci biraz yorucu olsa da uygulama süreci çok heyecan verici ve zevkli. Çocukların ve annelerinin mutluluğunu görmek sizi de mutlu ediyor.