28 Mayıs 2008 Çarşamba

Oyun: Arap Saçı
Oyun için önceden hazırlanmış yaka kartları ve bir ip yumağı gerekli. 8 yaş ve üzeri için uygun olabilir. Anlatılışının uzun olduğuna bakmayın. Oldukça eğlenceli bir oyun.

* Hicrî ayların isimleri kartlara yazılarak öğrencilerin yakasına iliştirilir. Öğrenciler daire şeklinde oturur.


* İlk etapta ip yumağı bir öğrenciye verilir. Öğrenci ipin ucunu tutar. Öğretici, örneğin “Hicrî ayların ilki” der. İpi elinde tutan öğrencinin yumağı yakasında Muharrem yazan öğrenciye atması beklenir. Doğru kişiye atarsa öğretici sırayla diğer aylarla ilgili olayları sorar; yanlış kişiye atarsa kendisine atılan öğrenci “Başka kapıya” der ve soru sorulan öğrenci Muharrem yazılı kişiyi bulana kadar yumak kendisine geri döner.

* İkinci etapta ters yönden hareket ederek Arap saçına dönen ip, yumağa geri sarılarak açılmaya çalışılır. Sırayla ipi elinde tutan öğrencilerin yakalarında yazan aylarla ilgili olaylar bulunmaya çalışılır.

** Öğrenci sayısı az ise en bilinen 7 ay (Recep, Şaban, Ramazan, Muharrem, Zilhicce, Şevval, Rebiulevvel) seçilebilir.

** Yaka kartlarına hicrî aylar yerine, namazın içindeki ve dışındaki farzları, Peygamberimizin akrabalarının isimleri, caminin bölümleri vb. yazılabilir. Öğreticinin yönlendirmeleri de bunlara göre değişiklik gösterecektir.

Not: Oyunun adının Arap Saçı olmasında herhangi olumsuz bir kasıt yoktur. Geleneksel oyunlarımızdan Arap Saçı'nın uyarlaması olduğundan yine aynı isim tercih edilmiştir. Geleneksel çocuk oyunlarımız için tıklayın.

Hiç yorum yok: