12 Ekim 2008 Pazar

isim kartları

Çocuğu güzel terbiye etmek ve ona güzel bir isim koymak, evlâdın babası üzerindeki haklarındandır. (Hadis-i Şerif)

Bu hadis-i şerife uymak isteyen anne ve babalar gruptaki çocuklara o kadar güzel isimler koymuşlardı ki çocukların da bunu fark etmelerini istedim. Çocuklardan bazıları isimlerinin anlamını bilmiyordu. Bir insanın isminin anlamını bilmesi bence çok önemli bir şey. Bu amaçla aşağıdaki çalışmayı yaptık. İsimlerin anlamlarını araştırmak benden, kartları süslemek çocuklardan... Sonunda hepsinin odalarına asacağı güzel kartları oldu.4 yorum:

biranneikimelek dedi ki...

merhaba rana nın anlamı gerçekten öylemi sözlükte öyle geçmiyor ama

misafir dedi ki...

Anne ve bebişleri;
Siz hangi sözlüğe baktınız bilemiyorum ama benim baktığım sözlük "Etimolojik Osmanlı Türkçesi Sözlüğü, Mehmet Kanar, Derin Yayınları". İnternette bulduğunuz anlamlara pek itimat etmeyin, derim. Arapça bir kelime imiş, Arapça yazılışını da kartta göstermiştim.

misafir dedi ki...

Yani aslında "Rânâ" şeklinde ra harfinin uzatılmasıyla değil ayn harfinin cezimli okunmasıyla telaffuz ediliyor. "Ra'nâ" şeklinde.

biranneikimelek dedi ki...

Rana : 1. ve asıl isim olarak kullanılan anlamı ra nun ve vav ya da ye harflerinden meydana gelen ranâ ki o da bakma, bakış atmak demektir

2. olarak ra harfinden sonra eğer ayın harfi gelirse ve sonra nun saçmalamak, zırvalamak oluyor ve güneş çarpması hani eranın müennesi yazıyorya bazı yerlerde o işte bu eran sersem, ahmak, saçmalayan, düşüncesiz, kararsız, güvenilmez dönek demek, ama bu ra'na ayın harfi ile ranâ başka kelimeler tamamen

3. olarak ra elif ve ye harflerinden oluşan rae kelimesine ki anlamı görmek, gözlemlemek, gözetmek, düşünmek, saymak, kabul etmek, kararvermek, hükmüne varmak, gösterişle iş yapmak, çalım satmak anlamları var ve bakara suresinde bu kelime kullanılmış ve "raina demeyin unzurna deyin" diyor Allahü teala sahabelere. sahabeler vahiy geldikçe acele acele yazarlarken, peygamber efendimize sav "bizi gözet" anlamında raina(na biz, rai gözetmek demek) diyorlardı. müşriklerde raina daki i yi ayn olarak söyleyip dalga geçiyorlardı ki ayn ile olduğunda ra ayn ve biz anlamındaki na eklendiğinde raına "bizi çoban gibi güt" ya da 2. maddeki anlamını kastederek saçmalıyor diyorlardı. Allahü teala onlara bunu mahal vermemek için unzurna deyin diyordu unzurna unzur-na bize bak nazar bakmaktan geliyor.


ben büyük türkçe sözlükte iyi güzel hoş olarak buldum.

Büyük arapça türkçe sözlükte de yukarıdaki bilgileri.