1 Kasım 2008 Cumartesi

Ezan (ders işleniş örneği)

Ezan konusu için bir ders işlenişi örneği... Derse giriş ve dikkat çekme bölümünde öğrencilere içlerinde değişik yerler için hazırlanmış davetiyeler bulunan zarflar dağıtın. Davetiyeler iftara, düğüne, tiyatroya, açılışa vs. dair olabilir. Daha sonra soru cevap tekniği ile devam edin.

Sorular:
1. Günlük hayatımızda nerelere davet ediliyoruz? (Düğün nişan, sohbet, iftar, çeşitli toplantılar, törenler vs. )
2. Bizi davet edenler bizi ne ile davet ederler, nasıl haber verirler? (Davetiye gönderirler, telefon ederler, e mail gönderirler J vs.)
3. Bir yere davet edildiğimiz zaman ne hissederiz? (Seviniriz, mutlu oluruz.)
4. Mesela okul müdürü bizi davet etse ya da cumhurbaşkanı 23 Nisan’da köşküne davet etse, daha çok seviniriz değil mi? Kim böyle bir davete sevinmez ki. Çünkü çok önemli biri bizi davet ediyor. Acaba davet edenler, neden bizi davet etmiş olabilirler? (O gün bizi orada görmek istedikleri için)
5. Neden bizi orada görmek istiyorlar acaba? (Çünkü bizi seviyorlar, bize değer veriyorlar, bizimle bir şeyler paylaşmak istiyorlar, mutluluklarına ortak olmamızı istiyorlar vs.)
6. Oraya başkaları da davet edilmiş midir? (Evet)
7. Davete gidince biz de diğer davet edilenlerle konuşur, sohbet ederiz, değil mi? Peki biz davet edildiğimiz yere giderken nasıl giyiniriz? (Güzel giyinmeye özen gösteririz.)
8. Neden güzel giyiniriz? (Çünkü o kişi bize değer veriyor, bizi önemsiyorsa biz de onun bu güzel davranışına karşılık onu önemsediğimizi, onu sevdiğimizi göstermek isteriz. Bazen giderken meyve, pasta, tatlı vs. götürürüz.)
9. Diyelim ki biz birilerini akşam saat 7’de yemeğe davet ettik, annemiz çeşit çeşit yemekler hazırladı, evimizi temizledik. En güzel kıyafetlerimizi giydik. Bekliyoruz, bekliyoruz ama misafirlerimiz gelmiyor. Ne hissederiz? (Üzülürüz)
10. Geldiler ama çoook geç geldiler bu defa ne hissederiz? (Heyecanımız kaçar, yemekler soğur, birlikte geçireceğimiz vakit azalır, başka planlarımız varsa onları etkiler.)
11. Demek ki davet edildiğimiz yere saatinde gitmeye özen göstermeliyiz. Peki çocuklar davet edildiğimiz yerleri sayarken düğün, nişan, iftar vs. demiştik bütün bu davetlerin dışında günde beş defa aldığımız bir davet var. Ne olabilir bu davet? Bu davetin adını söylemek isteyen var mı? (Namaz)
12. Çok güzel, peki bu davete yani namaza nasıl davet ediliyoruz? Namaz vaktinin geldiğini nasıl anlıyoruz? (Ezan ile)

Derse Geçiş
(Çocuklar gelinmek istenen noktaya hazırlandıktan sonra vcd/bilgisayardan ezan dinletilir ve konuya giriş yapılır.)
Bu dinlediğimiz nedir? (Ezan) Evet, çocuklar Rabbimiz bizi huzuruna davet ediyorsa, hem de günde beş defa davet ediyorsa bizi çok seviyor, bize çok değer veriyor demektir. Bizi huzurunda görmek istiyor, ne güzel değil mi? Okul müdürünün, cumhurbaşkanının davetine sevindiğimizden kat kat fazla Rabbimizin davetine sevinmeliyiz. Davette diğer davet edilenlerle kaynaştığımız gibi, ezan sayesinde de diğer camiye gelenlerle kaynaşırız, tanışırız. Nasıl ki biz birilerini davet ettiğimizde gelmedikleri zaman, geç geldikleri üzülüyor, geldikleri zaman seviniyorsak Rabbimizin bu davetine karşılık vermeli, davet edildiğimiz yere, namaza koşa koşa gitmeliyiz. Geç kalmamaya dikkat etmeli, namazlarımızı geciktirmeden kılmalıyız. Davete giderken güzel elbiselerimizi giydiğimiz gibi namaz kılarken de güzel kıyafetlerimizi giymeliyiz.
Bundan sonra öğrencilerin seviyesine göre sırasıyla;
- Ezanın talim şeklinde okunması ve anlamının açıklanması,
- Müezzin, şerefe, minare kavramlarını açıklanması,
- Ezanın belirlendiği olay,
- Sabah ezanındaki farkın ve anlamını açıklanması,
- Kametin tanımı ve kametteki farkın ve anlamını açıklanması,
- Ezan okunurken nasıl davranmalıyız?
- Peygamberimiz ezanı dinlerken ne yapardı?
- Ezan duasının ve anlamını okunması
konularını anlatabilirsiniz.
Şu değerlendirme sorularıyla da dersi sonlandırabilirsiniz:
- Ezan ne için okunur?
- Sabah ezanındaki fark nedir?
- Kamet nedir? Kametteki fark nedir?
- Ezanı duyunca nasıl davranmalıyız?
- Müezzin, şerefe nedir?
- Sadece ezan okununca mı namaz kılınır?

6 yorum:

Anonim dedi ki...

Allah razi olsun. Mukemmel bir ders plani. Lutfen yeni derslerinizi eklemeye devam edin. Cok istifade ediyoruz. Allah sayinizi bereketlendirsin ve daim etsin inshallah...
Hafsa

Anonim dedi ki...

Ben de Allah razı olsun diyorum. Bir sürü çalışma kalıpları çıkarttım yazıcıdan; Hicret, meslekleriyle peygamberlerimiz,abdest duaları, İslam'ın şartları, sorumluluk ağacı, namazların kılınışı tablosu, ezberlenecek surelerin tablosu(cami), ezan ve kamet tablosu... Hepsi harika olmuş... Yeğenlerim ve arkadaşlarımın çocuklarına göstermek istiyorum. Evimin uygun yerlerine asmak istiyorum.
Sitenizi de tavsiye edicem inşallah çevreme...
Kolaylıklar dilerim, yolunuz açık olsun.
Allah'a ısmarladık :))

Anonim dedi ki...

ALLAH RAZI OLSUN MUHTEŞEM BİR SİTE,DERS PLANIDA HARİKA COK GÜZEL İSTİFADE EDİYORUZ EMEKLERİNİZE SAGLIK .

Anonim dedi ki...

Allah razı olsun:))
her yeni gün daha da yeni aktivitelerinizi merakla bekliyorum
öğrencilerim için kullanıyorum çok yararlı oluyor....

Unknown dedi ki...

Allah razı olsun ilmihal derslerini sevdirmek çok zor gerçekten. Daha fazla çalışmalarınızı bekliyoruz..

Anonim dedi ki...

Allah razı olsun...emeğinize sağlık...