1 Kasım 2008 Cumartesi

Ezan (oyun)

Ezan konusunun pekişmesi için ve de ders sonunda eğlenceli bir oyun oynamak için aşağıdaki eğitici oyunda faydalabilirsiniz:
Öğrenciler iki gruba ayrılır. Her grup sıra halinde dizilir. (Kartlar masaya konur.) Önce birinci grup, sonra da ikinci grup kartlardaki cümleleri ezandaki sıraya göre dizer. Önce bitiren grup kazanır. Yalnız gelirken normal şekilde değil de kurbağa yürüyüşüyle gelinecek. (Çocuklar ellerini yere koyarlar.Dizler bükülür. Çocuklar kurbağa gibi elleri ve ayakları üzerinde serbest olarak sıçramaya çalışır. Öğretmen gerekirse kurbağa şıçrayışını çocuklara göstermelidir. Oyuna eğlence katmak için oyun süresince hareketli bir müzik açılır.) Kaybeden grubun cezası, tek ayak üstünde ezan okumak olabilir.
Öğrencileri ilk defasında ezan lafızlarını sıraya dizdirerek, bir sonraki aşamada ise bir gruba sabah ezanını, diğer gruba kameti sıraya dizdirerek oynatabilirsiniz. (Sadece sabah ezanında söylenen lafızlar mavi, kamette söylenen lafızlar kırmızı kartona yapıştırıldı.)

Not: Kartları hazırlamak için; ezan lafızlarını tekrarları da dahil yazıcıdan yazdırın. Herbirini fon kartonundan kestiğiniz kartlara yapıştırın. Hemen deforme olmamaları için de üzerlerine şeffaf koli bandı yapıştırabilirsiniz. Bir nevi pvc vazifsi görüyor.

3 yorum:

nnn dedi ki...

ezan okumanın ceza olarak verilmesi pedegojik olarak doğru değil. o zaman cocuk ezan okumayı bir CEZA yani kötü birşey olarak algılar. tam tersi kazanan gruba ezan okutulabilir... veya başka bir ceza verilebilir...

misafir dedi ki...

Sevgili nnn;
din eğitiminde kullanılan ceza kelimesinin anlamı bizim Türkçe'de kullandığımız ceza kelimesi değildir. Bu ve dikkat ettiyseniz diğer oyunlarımızın hiçbirinde cezamız çocuğu bunaltan, üzen, fiziki, maddi veya manevi yük getiren türden değildir. Ceza olarak ifade edilen aktiviteler daha çok eğlence yönü ağır olan aktiviteler arasından seçilmiştir. Ayrıca ceza kelimesinin orjinal anlamının "yaptırım" değil "hak edilen şey" anlamında olduğunu hatırlatmak isterim. Yani gerçek anlamda ceza "karşılık" demektir. Kur'an-ı Kerim'de "Onların Rableri katındaki cezası (amellerinin karşılığı)altlarından ırmaklar akan cennetlerdir" şeklinde pek çok ayet mevcuttur. Hassasiyetiniz için teşekkür eder, işerinizde kolaylıklar dilerim.

Unknown dedi ki...

yinede kullanmayın turkçede ve çocuğun kafasında ceza karşılığı bu değil