28 Mart 2009 Cumartesi

İnciden taç yapımı


Kur'an-ı Kerim okumaya başlama merasimi gibi özel günlerde kız çocuklar için hazırlanabilecek şirin bir hediye. Onların mutlu etmek için biraz vakit ayırmaya değmez mi?

Malzemeler:

Yapılış aşamaları:
Belli uzunlukta kestiğiniz kalın tel parçasına 39 tane iri boncuk dizerek başlıyoruz. (Daha küçük çocuklar için 3'ün katı olacak şekilde sayı azaltılabilir.) Boncukları üçlü gruplar halinde ayırıp gümüş rengi olan boncukları da bir üst sıraya ince tel üzerine ikişer tane diziyoruz. Diğer sıraya da ince boncuklardan altışar tane dizerek bitiriyoruz. Her defasında bir bölüm eksilterek üçgen şeklini veriyoruz. En son da kenarlarına başa bağlanabilmesi için simli kurdela bağlıyoruz.

Hazırladığınız hediyeyi, yine kendi hazırladığınız böyle süslü bir kutuda verebilirsiniz. Mukavvadan hazırlanan kutunun dış yüzeyleri fon kartonuyla kaplanarak hazırlandı. Daha farklı kutular hazırlamak mümkün.

5 yorum:

coskunsel dedi ki...

Maasallah gercekten cok hos olmus,biz de gecen hafta Kur`an taci yaptik ama sizinkinin yaninda cok amatör kaldi:)Bakmak isterseniz buyrun.(Kuranokulumuz)

Adsız dedi ki...

Güzel

kiralık bobcatkiralık bobcatkiralık bobcatkiralık 1cxkiralık 1cx

tuğba dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
tuğba dedi ki...

bizde 2hafta oluya taç töreni yaptım kız grubuna bu çok güzel ve çok zor benimki kolay ve güzel oldu..
yapılışı:
1 metrelik teli çocuğun kafasına göre yuvarlak cember yapın
tüy alın bu kızlar için pembe tüy metreyle satılıyor 1metrede tüyü o yuvarlak daireye sarın
gerisi size kalmış
benim uyarlamama göre :
güzel kristal düğme alnın ortasına japonla yapıştırdımm şeritler halinde ince kurdaleler isteğe göre kurdaleye boncu takıla bilir!!
(umarım anlatmışımdır ve anlaşılmıştır!!!)

Humeze Suresi dedi ki...

vay çok güzel bu oldukça şık bir görüntü veriyor.