24 Kasım 2009 Salı

Oyun: Ef'al-i Mükellefin


Ef'al-i mükellefin ile ilgili örnekler
beş vakit namaz kılmak (farz)
adam öldürmek (haram)
dişleri fırçalamak (sünnet)
yemek yemek (mübah)
namazları geciktirerek kılmak (mekruh)
gibi maddeler halinde ve farklı renkte iki dosya kağıdına yazılır. (Parantez içlerindeki farz, haram vs yazılmayacak tabi:) ) Maddeler tek tek kesilir. Öğrenciler iki gruba ayrılır. Her gruba bir renk verilir. Beş tane kâsenin üzerine hükümlerin adları (farz, haram, mekruh, mübah, sünnet) yazılır. Gruplar kendi içlerinde ortaklaşa karar vererek kendi maddelerini ilgili olduğunu düşündükleri kâselere atarlar. Sonra sonuçlar topluca kontrol edilir.

Not: Her grup için her hükümle ilgili örneklerin aynı sayılarda olmasına dikkat edilir. İleri yaşlar için, müstehab, müfsid gibi diğer hükümler de eklenebilir. Bu oyunu öğrencilerinize oynatmak isterseniz bu belgeyi indirebilirsiniz. 

5 yorum:

nesibe coşkun dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
nesibe coşkun dedi ki...

Selamun aleykum:
Ef'al-i Mukellifin konusunu kaç yaş üstünde işlemeye başlıyorsunuz? Sizce 6-7 yaşındaki çocuklar için işlenmesi erken olur mu?

nesibe coşkun dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
misafir dedi ki...

Aleykum Selam nesibe coşkun;
Bence 6-7 için biraz erken olabilir. 10 yaş civarı daha uygun gibi geliyor bana ama malum her çocuk farklıdır. Çok detaya girmeden gösterilebilir de. Zaten namaz konusu işlendiğinde namazın farz olan bölümü (farz olan namazlar), vacib olan bölümü (vitir namazı gibi) ve sünnet olan bölümü (sünnet olan namazlar) olduğundan dolayı farz, sünnet ve vacib nedir, değinmek gerekiyor. Karar sizin :)

Adsız dedi ki...

7-9 ve 10-12 yas grubu ıcın sadece farz vacıp sunnet haram işlenebılır.tanım yapılmaz.sunnet anlatılırken 2 ayrılır dıye anlatılmaz.haram cesıtlerı anlatılmaz,gunah kavramı bu yas grubunda kullanılmaz.cehennemden bahsedılmez.13-15 yas grubu ıcın hepsı verılır.