16 Aralık 2009 Çarşamba

Elifba: Bulmacalarla Kur'an Öğrenmeye Yolculuk

Şimdiye kadar gördüğünüz elifba kitaplarına hiç benzemeyen bir Kur'an öğrenme seti. Büşra Tuğtağ (Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi) tarafından hazırlanmış ve Zaras Yayınları'ndan çıkmış. Sadece çocuklar değil Kur'an öğrenememiş yetişkinler de bu set ile Kur'an okumayı daha kolay öğrenebilecek. Kitabın fiyatı 11 TL ve vurgulanması gereken bir nokta da kitabın gelirinin tamamıyla Filistinli kardeşlerimize gidecek olması.


Bulmacalarla Kur’an Öğrenmeye Yolculuk-1
Birinci kitap bildiğiniz cüz kitabı, içinde 19 konu ve 2 test var. Harfler, mahreç benzerliğine göre ayrılarak grup grup öğretilmiş. Cüzün ortasına ve sonuna değerlendirme biçiminde test konulmuş. 7 yaş ve üzeri için hazırlanmış.

Bulmacalarla Kur’an Öğrenmeye Yolculuk-2
İkinci kitap bir bulmaca kitabı ve alanında Türkiye’deki ilk çalışma. İngilizce öğretiminde kullanılan workbook tarzında hazırlanan kitap, birinci kitaptaki konu sırasına göre bulmacalar ve alıştırmalardan oluşuyor. Böylece birinci kitapta öğretilen konu, bulmaca kitabındaki alıştırmalarla pekiştiriliyor. Çocuklar bu kitap sayesinde hem Kur'an öğrenecek hem de eğlenecekler.
Birinci kitaptan örnek sayfa (Tenvin konusu):

İkinci kitaptan örnek sayfa (Şedde konusu):

Günümüzde çocuklar bilgisayar hattıyla Kur'an okumaya alışıyor ve ellerine Hafız Osman hattı bir Kur'an verildiğinde Çince bir metinle karşılaşmış gibi kalakalıyor maalesef. Kitap hazırlanırken bu noktaya da dikkat edilmiş.

Kitaptan edinmek isteyenler için iletişim:
busratugtag@yahoo.com
evokulum@gmail.com

1 yorum:

GÜLEFŞAN Alkanat dedi ki...

Kitaptan bana gönderirmisiniz