9 Ocak 2010 Cumartesi

Alın Teri (Çalışmanın önemi)

Günün birinde evlenme çağına gelen bir delikanlı, evlenmek istediğini babasına söylemiş. Babası, “Sen bir altın kazan gel, ondan sonra düşünelim.” demiş. O da babasına “Tamam.” diyerek evden ayrılmış.

Ayrılmış ayrılmasına ama canı çalışmak istemiyormuş. Kendi kendine “Şimdi bu güzel yaz gününde çalışılır mı?” diye düşünmüş. Akşama kadar gezmiş, dolaşmış. Akşam olunca da annesinin yanına gitmiş. Olan biteni anlatmış. Gözyaşları dökerek kedisine yardım etmesini istemiş. Anacığı dayanamamış. Kendi altınlarından bir tane çıkarıp oğluna vermiş. Delikanlı, ertesi sabah babasının yanına gitmiş. Babası bu sırada tarlada çalışıyormuş.

Delikanlı, “Babacığım, bak istediğin altını getirdim. Artık beni evlendir.” diyerek altını babasına uzatmış. Babası oğlunun elinden altını aldığı gibi yakındaki ırmağa fırlatmış. Delikanlı babasının yaptığına çok şaşırmış ama hiçbir şey dememiş. Babası, “Senin daha evlenme zamanın gelmemiş oğlum. Git bir altın daha kazan gel.” demiş.

Delikanlı birkaç gün bahçelerde, bağlarda gezip dolaşmış. Canı yine çalışmak istememiş. En sonunda yine annesine gidip dert yanmış. Annesi dayanamayıp ona bir altın daha vermiş. Delikanlı altını alır almaz koşa koşa babasının yanına gitmiş. “Babacığım, işte bir altın getirdim. Hadi artık beni evlendir.” demiş. Babası yine altını aldığı gibi ırmağa fırlatmış. Delikanlı hiç sesini çıkarmamış. Babası, “Oğlum, sen daha evlenme çağına gelmemişsin, git bir altın daha kazan gel.” demiş.

Delikanlı hemen annesinin yanına koşmuş. Olanları anlatmış. Bu kez annesi, “Bak oğlum, anladığım kadarıyla baban parayı kendin kazanmanı istiyor. Sen, en iyisi çalış çabala. Kendi alın terinle kazandığın parayla bir altın al ve babana götür, bakalım ne olacak?” demiş.

Delikanlı evden çıkmış ve iş aramış. En sonunda bir inşaatta iş bulmuş ve çalışmaya başlamış. Hem para kazanmış hem işi öğrenmiş. Kazandığı paraları biriktirmiş, bir altın alarak babasına götürmüş. Bu kez büyük bir heyecan içindeymiş. Babası altını eline almış, evirip çevirip bakmış. Tam ırmağa atacakmış ki, delikanlı eline yapışmış:

“Baba sen ne yapıyorsun, onu kazanmak için ne kadar uğraştığımı biliyor musun?”

Babası bunun üzerine:“İşte şimdi oldu,” diyerek gülümsemiş. “Altın suya atılacak diye çok korktun. Çünkü bu kez onu kazanmak için çalışmış, alın teri dökmüşsün. Artık evlenme çağın geldi. Seni kinle istersen onunla evlendireceğim.” Demiş ve dediği gibi de yapmış. Bir ay sonra oğlunu istediği kızla evlendirmiş.

Kaynak: ATÇAKARLAR, Nefise, Bir Varmış Bir Yokmuş Masal Ülkesi, s. 159, Timaş Yay., İstanbul, Ağustos 2007.

1 yorum:

Anonim dedi ki...

Bnim isime calısmanın önemiyle ilgili bilgi verilseydi daha cok yarardı