2 Ekim 2010 Cumartesi

Mustafa Allah'ı Tanıyor (Allah'a iman, hikâye)

Bir gün, Mustafa arkadaşlarıyla Allah’ın varlığı hakkında tartıştıktan sonra eve geldi. Çok sinirli ve huzursuzdu. Durup dururken:

- Allah olsaydı biz de görürdük, dedi.

Babası Mustafa’nın bu halini yadırgadı. Ona;

- Eğer düşünürsen, Allah’ın varlığını aklınla bulabilirsin, dedi.

Babası Allah’ın varlığını Mustafa’ya farklı bir şekilde öğretmek istiyordu. Mustafa uyurken onun Türkçe defterini açarak bazı sayfalarını kalemle karaladı. Mustafa, defterini açtığı zaman öfkelendi.

- Kim çizdi benim defterimi anne? Diye bağırdı.

Annesi:

- Bilmiyorum, çocuğum dedi.

Babası:

- Kalemin kendi kendine çizmiştir, dedi.

- Olur mu öyle şey? Diye söylendi.

Bir başka gün Mustafa, ayakkabısının tekini bulamadı. Aradı taradı, sonunda ayakkabısını mutfağın bir köşesinde görünce.

- Bunu buraya kim koydu? Diye öfkelendi.

Babası:

- Kendi gitmiştir, dedi.

- Olur mu öyle şey baba? Ayakkabının ayağı mı var? Canınız eğlenmek istiyor galiba, diye söylendi. Daha sonraki günlerde, pijamasını misafir odasında, dolmakalemini ayakkabısının içinde bulan Mustafa, artık dayanamadı. Ağlamaklı bir sesle:

- Kim yapıyor bunları? Benimle kim dalga geçiyor? Diye bağırdı.

Babası Mustafa’yı yatıştırarak şunları söyledi.

- Bak çocuğum, bunların kendi kendine hareket edebileceğini söylediğim zaman haklı olarak kabul etmiyorsun. Bu işleri mutlaka birinin yaptığını düşünerek onu araştırıyorsun. Haklısın, öyle olması gerekir. Bu çok kolay ve basit işlerin kendiliğinden olmayacağını kabul ediyorsun da kendi vücudunun, şu ağaçların, hayvanların, ayın, güneşin, hatta en küçük bir yaprağın bile kendiliğinden olamayacağını niçin düşünmüyorsun?

- Her şeyi bir yapan varsa, onları da bir yapan vardır. Bu kadar kusursuz işleyen bir düzen, kendiliğinden kurulabilir mi?

Mustafa:

- Haklısın babacığım, diyerek hatasını kabul etti ve kendisini Allah’ı düşünmeye yönelttiği için de babasına teşekkür etti.

3 yorum:

Anne Café dedi ki...

Allah razı olsun. Çok faydalı hikayeler. Kızım şimdi küçük ama ileride çok işime yarayacak şeyler yazmışsınız.

Adsız dedi ki...

Allah razı olsun efendim... minik talebelerim var takipteyim...

Adsız dedi ki...

Allah razi olsun