15 Şubat 2011 Salı

Dünya Çocukları

http://www.kizclub.com/ 'dan bir faaliyet daha yaptık: Kids Around The World. Öncelikle çocukların ve bayrakların çıktısını aldım. Orijinal bayraklara bakarak oğlum siyah beyaz bayrakları boyadı (Bayrak dosyasının içinde hem renkli hem de renksiz bayraklar var). Onun boyadıklarını kesip pipetlere yapıştırdım. Renkli bayrakların arkalarına ülkelerinin isimlerini yapıştırdım.

Sonra şöyle bir oyun oynadık.

Önce malzemeler :)

Orijinal bayraklar...

Oğlumun boyadığı bayraklar...
Geleneksel kıyafetleriyle çocuklar....

Bunun öncesinde bayraklar ve ülkeler ile ilgili biraz alıştırma yapmak faydalı olacaktır.
Önce yere hazırladığımız dünya şeklindeki materyali koyalım. Benimki gibi photoshopta konulmuş olmasın, kartondan falan olursa daha iyi olur :) Biz masanın üzerinde oynamıştık. Bu şekli sonradan aklıma geldi.
Sonra çocuğunuz bayrakları dünyanın etrafına dizsin.
Bayrakların yanına o ülkenin çocuğunu koysun...
Daha sonra arkasını çevirdiğiniz oijinal bayrakları teker teker alarak çocuğunuzun yaptığı işlemin sağlamasını yapın. Doğru yerleştirdiği bayraklarda alkışlayın vs. Bunu çocuk kendi de yapabilir. Çünkü hem çocukların altında hem de renkli bayrakların arkalarında ülke isimleri yazılı. Okuma yazma bilmese de yazıları eşleştirebilir.
Mutlu son :)


Delgeçle bir kartonun kenarlarını delip pipetleri deliklerden geçirerek yukarıdaki gibi de oynayabilirsiniz. Kullandığınız karton yukarıdaki gibi dörtgen şeklinde değil de daire şeklinde olursa veya dünya gibi boyanırsa daha da güzel olur.

Siteden indirdiğiniz dosyada Türk ve Filistinli çocuklar ve Türkiye, Filistin bayrakları yok. Onları ben ekledim. Filstin için en uygunu Hanzala idi sanırım... Hanzala biraz şişman oldu ama idare ettik artık :)

Bu aktiviteyi 23 Nisan'da "Biz Dünya Çocuklarıyız" şarkısı eşliğinde yapabilirsiniz:)

Hiç yorum yok: