27 Haziran 2011 Pazartesi

Piyes: İki Namaz Arasındaki Fark

Yıl sonu vs programlarında kullanılabilecek bir piyes örneği. Piyesi kendi şartlarınıza göre değiştirmeniz mümkün.

İki Namaz Arasındaki Fark
Oyuncular: 6 kişi (Namazı yanlış kılan, namazı doğru kılan, namazı yanlış kılanın sesini okuyan, namazı doğru kılanın sesini okuyan, gelin, sunucu)

Dekor ve kıyafetler: İki tane seccade. (Namazı yanlış kılan özensiz bir elbise giyecek, çamaşır suyu lekeleri olan vs. kaçmış bir çorap giyecek, sahneye kolları yukarı kıvrılmış, eşarbı arkadan bağlı olarak gelecek. Aceleyle kollarını ve başörtüsünü düzeltecek. Doğru kılan güzel, özenli bir kıyafet giyecek. Namaz kılanlarla sesleri aynı kıyafetleri giyerlerse daha güzel olur. Gelin özensiz, sunucu da güzel giyinecek.)

Notlar: Sahneye iki seccade serilir. Sunucu açılış konuşmasını yapar. Daha sonra namazın hareketlerini yapacak olanlar ve onları seslendirecek olanlar sahneye gelir. Seslendirmekle görevli olanlar hareketleri yapanların arkasında dururlar ve kendi metinlerini okurlar. Gelin kendi rolü geldiği zaman sahneye gelir, sözünü söyler ve gider.

Kişi sayısı az ise seslendirme ve hareketler aynı kişi tarafından yapılabilir.

Yanlış kılan ve doğru kılanın namazda düşündükleri, okudukları sırayla okunur. örneğin tekbirde önce doğru kılan tekbir alır ve sözünü söyleyip rükuya giderek bekler. Daha sonra yanlış kılan tekbir alır ve sözünü söyleyip rükuya giderek bekler. İstenirse yanlış kılan istenirse doğru kılan önce konuşturulabilir.

PİYES METNİ:

Sunucu açılış:

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuştur:

"İki kişi, aynı zaman ve mekânda iki rek'at namaz kılarlar, (ancak) aralarındaki fark, yer ile gök arası kadardır."

Şimdi aynı mekânda namaz kılan iki kişiyi seyredelim… İkisi de aynı dua ve sureleri okuyorlar, bakalım akıllarından neler geçiyor?

Yanlış kılan

Doğru kılan

Niyet

Tekbir

Reklam arasında şu namazımı çabucak kılıvereyim. Niyet ettim Allah’ım senin rızan için namaz kılmaya…

Allah-u Ekber: Sübhanekallahumme. Bugün Makbule ye giderken ne giysem acaba? Şimdi orda hep havalılar vardır. Kırmızı eteğimle siyah kazağı mı giysem yoksa kahverengi takımlarımı mı? Kahverengi beni yaşlı gösterir. En iyisi Vakkodan aldığım pullu kazağımı giyeyim. Ayyy ocakta süt vardı taştı mı ki? Taştıysa ocak da batmıştır. Daha taksitleri bitmediydi bizimkine ne diyeceğiz? Amaan boş ver. Ay nerde kaldıydım herhalde rükûya gidecektim.” Allah u Ekber.

Niyet

Tekbir

Niyet ettim Allah’ım senin rızan için huşû ile namazımı eda etmeye…

Allah-u Ekber: Sübhanekallahumme . Ya rabbi senin gibi bizi duyan, dualarımıza cevap veren kimse yok. Sadece sana ibadet edip sadece senden istiyoruz. Sen de bize rahmetinle karşılık ver. Bizi doğru yola ilet. Benim dualarımı da bütün dua edenlerin dualarıyla birlikte kabul eyle. Ya Rabbi. Sen birsin, teksin. Hiçbir şeye muhtaç değilsin, fakat her şey sana muhtaç. Doğurmadın, doğurulmadın. Hiçbir şey de sana denk değildir. Allah u ekber

Rukû:

Sübhane rabbiyel azim. Aaa görüyon mu bak çorabım kaçmış. Yeni moda deyip de bir sürü para istiyorlar, iki giyim kaçıyor. Semiallahu limen hamideh. Rabbena lekel hamd. Aa şu tablo da yamulmuş. Biri görse ne der. Selam verince düzelteyim. Allah u Ekber

Rukû:

Sübhane rabbiyel azim. Yâ Rabbi bu güzel nimetlerin karşısında saygıyla eğilmekten başka ne yapabilirim ki? Herkes, güçlü gördüğü kişilerin karşısında eğiliyor. Ben ise sadece senin karşında eğiliyorum. Semiallahu limen hamideh. Rabbena lekel hamd. Allah u Ekber.

Birinci Secde:

Sübhane rabbiyel a’lâ. Ooh halı da mis gibi kokuyor. Geçen komşuda namaz kılamadım. Kaç senedir halı yıkamıyor tabii. Allah u ekber

Birinci Secde:

O kadar büyüksün ve yücesin ki Rabbim, büyüklüğünü ve yüceliğini ifade etmeye kelimeler yetmiyor. Her şey sana secde ediyor. Ben kâinatta sana secde eden varlıklardan sadece biriyim. Allah u ekber

İkinci secde

Allah u Ekber. Aa az daha unutuyordum. Dest-i İzdivaç başlayacak. Dün çok acıklıydı. Bakalım bugün ne olacak? Tüh bu akşam da iki dizi aynı saatte. Kurtlar Vadisi ‘ni mi seyretsem Parmaklıklar Ardında’yı mı? Kurtlar Vadisi geçen hafta çok heyecanlı bitmişti. Allah u ekber

İkinci secde

Allah u Ekber. Senden başka secde edilmeye layık kimse yok. O kadar acizim ki Rabbim, sen izin vermezsen şu an başımı bile yerden kaldıramam. Acizliğimi, güçsüzlüğümü itiraf ediyorum. Allah u ekber

Kade

Gelin: Anne, sütün altını kapatayım mı? (Kafa sallar). Ayy bu gelin de bir işi kendi başına yapamıyor. Beceriksiz, illâ bana soracak. Şurda huşûyla namaz kılıyoruz.

Kade

Bütün övgüler, ibadetler senin içindir rabbim. Salât ve selamların en güzeli âlemlerin efendisine olsun. Ya rabbi şu anda selamımı ona ulaştır. Bizlere dünya ve ahirette güzellik ver. Annemi, babamı ve bütün Müslümanları bağışla.

Selam

Dua

(Selam verirken) acaba Kurtlar Vadisi’ni mi izlesem Parmaklıklar Ardında’yı mı. Hâlâ karar veremedim.

(Ellerini açar) Allah’ım bugün de namazımı huşû ile kıldım Elhamdülillah. Kabul et ya Rabbi. Ayy, reklamlar bitmiştir. Hemen televizyonu açayım.

Selam

Dua

(Selam verirken) Ya Rabbi hesapların görüleceği gün sağıma döneceğim kimse yok, soluma döneceğim kimse yok.

(Ellerini açar) Şu anda da sadece sana yalvarıyor ve senden istiyorum dualarımı kabul eyle!


Sunucu kapanış:

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla…

Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki onlar namazlarından gafildirler, namazı ciddiye almazlar.


Akıllı isen kıl namazı, çünkü saâdet tâcıdır.

Sen namazı şöyle bil ki Mü'minin miracıdır.


Allah hepimize namazlarımızı gereği gibi kılabilmeyi nasip etsin.

9 yorum:

Anonim dedi ki...

önce teşekkür ederim
nerden bulduysan çok komik ve ders çıkarmamız gereken bir metinmiş allah senden razı olsun :)

Anonim dedi ki...

Valla harika isimize cok yaradi allah bu bulanlara daha fazla bilgi versin...:)(:

Anonim dedi ki...

gercekten harikaymış bizde bunu oynayacağız allah razı olsun

Anonim dedi ki...

maaşşaallah ççok güzellll

Anonim dedi ki...

Evet çok güzeel aslında hepimizi anlatıyor zaman zaman hepimiz bu düşüncelere kapılıyoruz. Demek ki huşuya dikkat etmek gerekiyor.Allahım huşu ile kılanlardan eylesin .İnşalah.

Unknown dedi ki...

Bende sınıf arasındaki namaz şenliği organizatörüydüm. Tiyatro çok güzel bunu kullanacağım çok teşekkürler

Anonim dedi ki...

ck tesekrlr neyi onatcgmi bldm gliba ;)

Anonim dedi ki...

namaz ancak bu kadar güzel anlatılır.

Anonim dedi ki...

Biz bunu yıl sonunda yapacağız harika muhteşem ötesi