17 Ocak 2012 Salı

Okul Öncesi İçin Sure, Dua Ezberleme

Bu konu çok merak edildiği için ayrı bir yazı yazmak gerekti artık :) Çocuklar öğrenirken özellikle de okul öncesi dönemde görsel materyale ihtiyaç duyuyorlar. Bu döneme hitap eden kitaplar rengârenktir malum. Bu kural dua ve sure ezberlerken de geçerli elbette. Oğlumun öğretmeninin yöntemini sizlerle paylaşayım.
Ezber yaptırırken yine resim kullanıyoruz, ancak bu defa resmi bedenimizle çiziyoruz. Örneğin; Fil Suresi'ni ezberlettiğimizi düşünelim.
"Elem tera" (görmedin mi?) derken; ellerinizle gözlerinizi kapatıp tekrar açabilirsiniz.

"keyfe" (nasıl) derken; ellerinizi yanlara doğru açıp şu malum soru sorma hareketini yapabilirsiniz.

"feale" (yaptı) derken; alkış yapar gibi ellerinizi birleştirebilirsiniz.

"Rabbuke" (Rabbin) derken; elinizi kalbinize koyabilirsiniz.

"bi eshâbi'l-fîl" (fil sahiplerine) derken; iki ellerinizi yumruk yapıp üst üste koyarak burnunuza yaklaştırıp kendinize bir fil hortumu oluşturabilirsiniz. (Oğlum bu hortum olayını çok sevmişti :)

Bu şekilde hareketler uydurarak ezber yaptırmak daha kolay oluyor. Eğer okuduklarınızın anlamını biliyorsanız daha güzel hareketler uydurabilirsiniz ya da kelimenin Türkçe'deki anlamına göre hareketler uydurabilirsiniz. (Meselâ Kevser Suresi'ni ezberletirken "ebter" kelimesinde alnındaki teri siliyormuş gibi yapıyorlardı. eb-ter :) şeklinde) Çocuk bu yöntemi kullanırken bir hareketi yaptığında, o hareketi yaparken söylediği kelime otomatik olarak ağzından dökülüveriyor. Yani kelimeyi o hareketle bağdaştırıyor. Bir kelime için farklı dua ve surelerde hep aynı hareketleri yaparsanız daha kalıcı olabilir. Örneğin "keyfe" (nasıl) kelimesi için sabit bir hareket oluşturabilir ve her "keyfe" geçtiğinde aynı hareketi yapabilirsiniz. 
Bu yöntemi sure veya dua öğretiminin ilk aşamalarında kullanıp sonradan yavaş yavaş bırakmak daha doğru olabilir. Böylece çocuğun hareketleri yapmadan da dua veya sureyi okumasını sağlamış olursunuz.
Öğretenin okuyuşunun düzgün olması çok önemli elbette. Çocuk ilk nasıl öğrenirse o şekilde kalır ve sonradan düzeltmesi çok zor olur malum.
Başka yöntemler bilenler de paylaşırsa sevinirim...

2 yorum:

Naile dedi ki...

Evet bence de çok etkili bir yönteme benziyor. Allah razı olsun. Şimdi iş ezberletirken kelime anlamlarını bulup onlara göre hareketler tayin etmekte.

Anonim dedi ki...

diğer surelerede örnek verseniz çok sevinirim.