13 Ekim 2012 Cumartesi

Yemek Tarifiyle Tecvid

Uzun süredir ihmal ettiğim blogumla ilgili sizlerden "Nerelerdesiniz, neden blogu güncellemiyorsunuz?" şeklinde üst üste çok sayıda mesaj gelince bloga zaman ayırmak kaçınılmaz oldu. Madem gerçekten istifade edenler var o halde bize de elimizden geleni yapmak düşüyor. Gelelim bugünkü yazımıza.

Dersleri verimli hale getirmek için farklı konu anlatımları denenmesi gerekiyor. Peki çocuklar her şeyi "zevkli ve eğlenceli" bir anlatım ile mi öğrenmeli? Elbette hayır. Materyalsiz, sade bir anlatım da gayet verimli olabilir. Çocukların her şeyi "eğlenerek" öğrenmesi, sürekli görselliğe yönelmek soyut düşünebilme kabiliyetinin gelişmesini engelleyebilir. Bugünkü anlatım örneği bu görüşle hiç uyuşmuyor ama :) Hafıza tekniklerinde kelime ezberlenirken kelimeler arasında absürd bağlantılar kurulur. Filler uçar, atlar yüzer vs. Bu absürd bağlantılar öğrencinin daha kolay öğrenmesine ve öğrendiklerini daha uzun süre hafızasında saklamasına yardımcı olur. Tecvidi yemek tarifi verir gibi anlatmak öğrencilerin o dersi unutmasını engelleyecektir eminim. Ben medd-i muttasıl ve munfasıl konularını seçtim ama daha farklı konular da tercih edilebilir. 
Tariflerimiz aşağıdaki resimlerdeki gibi :)

 Bu konuları anlatırken hem bu şekilde anlatabilir hem de klasik anlatımla pekiştirebilirsiniz. İsterseniz tarif kartlarının çıktısını öğrencilere dağıtabilirsiniz. Daha sonra aşağıda anlatmaya çalışacağım oyunu grupça oynayabilirsiniz. Oyunun amacı öğrencinin doğru yemeği hazırlaması, yani doğru tecvid kuralını tabağa yerleştirmesi.
Aşağıdaki gibi kelime kartları hazırlanır. -Size zahmet olmasın diye ben hazırladım :)- Bunlar yemeğin malzemeleri olacak. Öğretici öğrenciye bir çeşit yemek (munfasıl veya muttasıl ya da vav usûlü muttasıl, yâ usûlü munfasıl şeklinde ifade edilebilir) hazırlamasını söyler. Öğrenci yemek tarifindeki gibi sırasıyla malzemeleri koyarak yemeği hazırlar ve servis eder. Sonuçta yemek doğru  hazırlanmış ise öğrenci puan kazanır.


Oyunu oynatırken yemek malzemelerini temsil eden kartları gruplandırarak market raflarında durur gibi dizdirebilirsiniz (Harf-i medler bir rafta, hemze bir rafta, elif bir rafta, süs malzemeleri bir rafta duruyormuş gibi). Her grup için ayrı çıktı alarak eş zamanlı olarak yarışmalarını sağlayabilirsiniz. İsterseniz bütün kartları kullanarak grupların en fazla muttasıl ve munfasıl kelimesi oluşturmasını hedefleyebilirsiniz. Kısacası konu anlatımını ve oyunu istediğiniz gibi değiştirebilir, geliştirebilir, başka konulara uygulayabilirsiniz.Yemekleri ister aşağıdaki gibi kağıt üzerinde isterseniz gerçek tabak üzerinde servis edebilirsiniz. İsterseniz başınıza bir aşçı şapkası takabilir, elinize kocaman bir kepçe alabilirsiniz :)


Öğrenciler kelimeleri doğru şekilde birleştiremeyebilirler, anlamsız kelimeler oluşabilir; ama önemli olan sıralamanın doğru yapılması ve med ile uzatılacak bölümün doğru tespit edilmesi. Doğru birleşimler indireceğiniz dokümanda mevcut. Belgeyi buradan indirebilirsiniz. 

3 yorum:

Tuba dedi ki...

Blog sizin ama ben sizden cok ziyaret ettigime eminim son zamanlarda..o yuzden hos geldiniz diyecegim:)
Ve nacizane bir oneri, blog degil de site olabilecek vasifta bir blogunuz var..bu da tuhaf bir cumle oldu ama anladiniz insallah:)

misafir dedi ki...

Site yapmayı düşündüm ama vakit ve emek istiyor. Blog kullanmak daha kolay. Belki bir gün olur, belli olmaz :)

film izle dedi ki...

Blogunuz hoş zaten. bilgi almak isteyenlere yardımcı oluyor. Sağolun..