21 Kasım 2012 Çarşamba

Çocuklar İçin Apple Store'dan Ücretsiz Uygulamalar

Teknolojinin pek çok olumlu yanı var aslında. Kur'an öğretimi de bundan nasibini alıyor. Çocuklar için renkli renkli elifba kitapları hazırlandı önce. Sonra yanındaki butonlara basarak harfleri, sureleri sesli okuyan kitaplar. Bunların ses kalitesi pek iyi değildi, çok verimli olmadı. Sonra bunlar oyuncak laptop haline dönüştü. Şimdi de akıllı telefonlar ve tabletler için çeşit çeşit uygulama var bu alanda işimize yarayabilecek. Bu uygulamalar çok daha renkli, animasyonlu, ses kalitesi de çok çok iyi. İşte Apple Store'dan indirebileceğiniz bazı ücretsiz uygulamalar: 

Elifbâ
Hayrat Neşriyat tarafından hazırlanan bu uygulama aslında çocuklara yönelik değil ancak elifba öğretiminde yardımcı olabilecek bir uygulama. Harfin üzerine dokununca cihaz tarafından telaffuz edilmesi eğlenceli olabilir.Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

الحروف الهجائية مع نان و ليلي (Nân ve Lili ile Harfler)


Nân ve Lili ile harfleri öğrenmek gerçekten çok eğlenceli. Hele açılıştaki şarkısı harika :) Okul öncesi çocuklara yönelik programlar hazırlayan ve Katar'dan Arapça  yayın yapan Baraem Tv tarafından hazırlanmış. (Nân ve Lili bir çizgi dizi ve çocukların Arapça öğrenmelerine yardımcı olabilir. Youtube'dan videolarına bakabilirsiniz.) Uygulamada üç çeşit aktivite var.Birincisinde; harfler ve başta, ortada, sonda nasıl yazıldıklarını görebiliyorsunuz.


İkincisinde; harfin farklı şekillerinin kelime içinde nasıl yazıldığı örneklerle öğretiliyor.


Üçüncüsünde de çocuk parmağıyla noktalı çizgilerin üzerinden giderek harfi yazıyor, harfin yazılışını öğreniyor. Kesinlikle tavsiye ederim.

Ayrıntılar için tıklayın.

صور و حروف (Resimler ve Harfler)


Yukarıdaki ekrandan bir sayı seçiyorsunuz. (Bu sayı sorunuzun kaç seçeneğinin olacağını belirliyor)
Bir görsel, görselin adının yazılışı ve telaffuzu aynı anda karşınıza çıkıyor.

 Kelimenin ilk harfini seçenekler arasından buluyorsunuz.


 Yanlış cevap :)


Ayrıntılar için tıklayın.


عدنان معلم القرآن لايت  

(Kur'an Öğretmeni Adnan - Tanıtım Uygulaması)


Bu uygulama bir tanıtım versiyonu. Tam uygulamayı 3,99 $'a satın alabiliyorsunuz.

 Uygulama üç bölümden oluşuyor.

Birinci bölümde Kur'an-ı Kerim'den Amme cüzü diye bilinen 30. cüzün talimi mevcut. 

 Tanıtım uygulamasında sadece Fatiha ve Nas sureleri var.

 İkinci bölüm dua odası. Burada günlük hayatta okunması tavsiye edilen bazı dualardan örnekler var. Mesela yemek masasına dokunuyorsunuz yemeğe başlarken ve bitince yapılması gereken dualar, tuvalet kapısına dokunuyorsunuz tuvalete giriş ve çıkış duaları sesli olarak okunuyor. tanıtım uygulamasında sadece yemek ve tuvalete giriş çıkış duaları mevcut.

Üçüncü bölümde üzerinde harfler yazılı balonlar havaya uçarken bir balona dokunarak onu patlatıyorsunuz. Meselâ yukarıda ra harfi seçilmiş. O harf ile başlayan bir kelime ve küçük bir şarkı sesli olarak söyleniyor. Tanıtım uygulamasında sadece alfabenin ilk beş harfi mevcut.


Ayrıntılar için tıklayın.


 رياض ورندة  

(Riyad ve Randa)


  Bu uygulamada Riyad ve Randa ile Arapça harfleri, hayvan isimlerini, renkleri, meslekleri, şekilleri ve sayıları öğrenebiliyorsunuz. 

Ağacın dallarından istediğiniz bölümü seçiyorsunuz. Aslında çocuklarımıza Arapça öğretirken bu uygulama çok işimize yarayabilir.Ayrıntılar için tıklayın.


 حروف زياد (Ziyad'ın Alfabesi)
 Ziyad'ın Alfabesi iPad için hazırlanmış bir uygulama.

 İngilizce ve Arapça harfleri, animasyonlarla hayvanların isimlerini ve çıkardıkları sesleri öğretiyor.
Ayrıntılar için tıklayın.8 yorum:

Feyza dedi ki...

Tesekkur ederiz..
Bazilari turkiyedeki cocuklar icin uygun olmasa gerek..ornegin, lion icin l harfini ornek gosteremeyiz..aslan demek lazim..isler karisir dgil mi?

misafir dedi ki...

Rica ederim. Hepsi Turkiye'deki cocuklar icin uygun olabilir elbette. Cocugunuzun yasi, kapasitesi, amaciniz neyse ona göre degisir. Ingilizce'de aslanın "lion" oldugunu, Ingiliz alfabesini ogretmek icin uygun olabilir. Isler pek karismaz bence, en azindan bizde karismiyor :)
Ozellikle cocuklarimizin Kur'an-i Kerim'in dili olan Arapca'yi ogrenmelerini onemsedigim icin bu uygulamalarin faydali olacagini dusunuyorum.

Adsız dedi ki...

size birşey sormak istiyorum 3 yaşındaki kızıma evde kuran öğretmek istiyorum tavsiye edebileceğiniz kitap veya cd seti mevcutmu yardımcı olursanız çok sevinirim mail aderesim:korkmazermine@mynet.com

misafir dedi ki...

Okul öncesine yönelik çok sayıda elifba mevcut. İnternette araştırırsanız bulabilirsiniz.

Adsız dedi ki...

ben okulda çocuklarıma arapça eğitimi veriyorum uygulamayı çok beğendim fakat bilgisayara indiremiyorum nerden linke ulaşabilirim ?

misafir dedi ki...

bu uygulamalar bilgisayar içi değil de akıllı telefon ve tabletler için. o yüzden indiremiyor olabilirsiniz.

Adsız dedi ki...

bunları bilgisayara yüklemek mümkünmü

Adsız dedi ki...

bilgisayar linkine nasıl ulaşabilirim