20 Şubat 2013 Çarşamba

Namaz Dergisi

Geçtiğimiz günlerde oğlumun yedi yaşını doldurmasıyla birlikte onun namaz kılması artık bizim için daha ciddi bir hal aldı. Daha önceden telkinlerle yedi yaşından itibaren namaza başlaması gerektiğine dair zihinsel olarak bir hazırlık yapmaya çalışıyorduk. Abdestsiz bir şekilde, biraz güle oynaya hatta bazen dans ederek bizimle birlikte namaz kılıyordu :) Ama artık abdest alarak, sure ve duaları kendisi okuyarak namaz kılmanın zamanı geldi. Hamdolsun birkaç gündür devam ediyoruz. Rabbim daim eylesin inşa Allah. Dualarınızı bekliyoruz.

Bu zamanı onun için unutulmaz yapmak adına ona özel bir seccade -seccadesi yıllardır var ama maalesef artık ona küçük geliyor :-) ve takke, beraberinde de namaz ile ilgili özet bilgilerin bulunduğu,eğlenceli, bulmacalı vs.  lapbook tarzı bir kitapçık hazırlayıp hediye etmeyi planlıyordum. Maalesef nasip olmadı. Sadece onun sevdiği yemeklerden oluşan ufak bir sürpriz sofra hazırlayabildim. Ama seccade ve kitapçık olayını geç de olsa hazırlamayı düşünüyorum. Kitapçık ile ilgili düşünürken birden aklıma daha önce birlikte ders yaptığımız öğrencilerle hazırladığım namaz dergisi geldi. Şimdilik bununla idare edebiliriz. Aslında o zaman bu dergiden her öğrenci için hazırlayacaktık ama nasip olmadı ve grup olarak bir tane hazırladık. O da hatıra olarak bende kalmıştı :)

Konu başlıklarını ben belirlemiştim. Gruptan her öğrenci birkaç sayfa almıştı ve bunları hazırlayarak renkli fon kartonuna yerleştirmişti. Ben de daha sonra hepsinden bir dergi oluşturmuştum. Kim hangi sayfayı hazırladıysa o sayfaya onun resmini yapıştırmıştık.

 Kapak

 İçindekiler

Namazın önemi

 Namazın kazandırdıkları

 Abdest nedir, nasıl alınır?

 Neler abdesti bozar?

Gusül nedir, nasıl alınır?
Teyemmüm nedir, nasıl alınır?

Namaz vakitleri tablosu 

 Namazın şartları

Namazın rükunları

 Namaz kılınışı tablosu

 İki rekatlık bir namazın kılınışı

 İki rekatlık bir namazın kılınışı (devam)

 Namazların rekatları tablosu

Namaz sonrası tesbihat

Namazla ilgili ayetler

Namazla ilgili ayetler (devam)

Namazla ilgili hadisler 

Şiir (Gelin Namaz Kılalım) 

Namazı bozan durumlar

 Sehiv secdesinin yapılışı

 Bulmaca

Bulmaca soruları

 Hikâye (Namaz Kılan ile Kılmayan)

 Arka kapak (dua)

Aslında namaz konusu işlenildikçe her öğrenci o konuyla ilgili bir sayfa hazırlasa ve sonra bunlardan bir dergi oluştursa çalışma bittiğinde elinde namaz ile ilgili küçük bir kitapçık olur. Hem güzel bir hatıra hem de başvurabileceği bir namaz ilmihali edinmiş olur.

بسم الله الرحمن الرحيم
رَبِّ اجْعَلْنِي مُقِيمَ الصَّلاَةِ وَمِن ذُرِّيَّتِي رَبَّنَا وَتَقَبَّلْ دُعَاء

4 yorum:

Hülya Çoban dedi ki...

Dergi çok güzel bir fikir. Çok beğendim ilerde oğlumla yapacaklarımızın olduğu listeye not ettim. Teşekkür ederim paylaşım için şimdi küçük ilerde kendi hazırlasın isterim hem daha iyi pekiştirmiş olur.

hüseyin kagıt dedi ki...

allah razı olsun

TL Yükleme Merkezi dedi ki...

böyle eğitiçi paylaşımlarınız bizi gururladırıyor...

Tuba dedi ki...

Harika olmus