20 Şubat 2013 Çarşamba

Pirinç Deneyi


Deney kelimesini duyunca bazı anneler bir adım geriye gider, çünkü deneyler genelde ortalığın kirlenmesine neden olur ya da malzemeleri temin etmek pek kolay olmaz. Bilim Çocuk dergisinin bu ayki sayısında uygulaması çok kolay bir deney vardı. Biz de yaptık, bakın gerçekten doğruymuş :)

Bir kurşun kalemle pirinç dolu bir şişeyi kaldırabilir misiniz?
Malzemeler:
Pirinç
Boş bir su şişesi
Kurşun kalem
Dosya kağıdı

Uygulama:
Kağıttan yaptığınız bir huniyle boş su şişesinin içini pirinçle doldurun. Daha sonra şişeyi yere vurarak pirinçlerin iyice yerleşmesini sağlayın. Bu işlemi bir iki kere daha tekrar ederek şişeyi ağzına kadar pirinçle doldurun. Daha sonra yeteri kadar uzun bir kurşun kalemi şişenin içine batırıp ucu pirinçlerin arasında kalacak şekilde yukarı doğru çekin. Bu işlemi de birkaç kere yapın. En sonunda şişenin de kalemle birlikte havaya kalktığını göreceksiniz.

Sonuç:
Kalemi batırıp çıkarınca kalem pirinç tanelerinin arasına iyice yerleşir, zamanla pirinç taneleri arasındaki boşluklar iyice azalır. Pirinçler sıkışır ve kaleme daha çok baskı uygular. Böylece kalem ve pirinç taneleri arasındaki sürtünme kuvveti artar. Sürtünme kuvveti harekete karşı koyar ve sonunda kalem pirinç taneleri arasında sıkışıp kalır. Şişe de kalemle birlikte havaya kalkar.

2 yorum:

Sclcbkc dedi ki...

Güzel bir deney olmuş :) Teşekkürler

Yusuf ve Yunus`un annesi dedi ki...

ılgınc bırsey denemekte fazda var benım oglum da cok sever emınım